Κυριακή 24 Οκτωβρίου 2021

Λιονέλ Μέσι: Το δολοφονικό βλέμμα του, που διαψεύδει τον προπονητή του

ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ

Η Παρί Σεν Ζερμέν είναι η ομάδα με το ακριβότερο ρόστερ στον κόσμο. Μόνο που τα χρήματα δεν φέρνουν, πάντα, την ευτυχία και τις επιτυχίες. Μετά την ισοπαλία (1-1) στο Βέλγιο με την Μπριζ στην πρεμιέρα του Τσάμπιονς Λιγκ, ακολούθησε η δύσκολη νίκη (2-1) το βράδυ της Κυριακής στο εντός έδρας ματς με τη Λυών.

Μια νίκη που σημαδεύτηκε από την αλλαγή του Λιονέλ Μέσι στο 76΄κι ενώ οι γηπεδούχοι Παριζιάνοι έχαναν με 1-0. Ο προπονητής Ποτσετίνο αποφάσισε να … φρεσκάρει την ομάδα αλλάζοντας τον συμπατριώτη του Αργεντίνο, που σε ένα ακόμα ματς κινήθηκε σε ρηχά νερά. Ζητούσε την μπάλα, αλλά τα τελειώματά του δεν έβρισκαν στόχο.

Βγαίνοντας από το γήπεδο ο Μέσι αρνήθηκε να δώσει το χέρι στον προπονητή του, ο οποίος αργότερα προσπάθησε να διασκεδάσει τις εντυπώσεις λέγοντας «τον ρώτησα αν είναι εντάξει και μου απάντησε: Όλα καλά.»

Μόνο που οι φωτογραφίες διαψεύδουν την εικόνα ηρεμίας που παρουσιάζει ο τεχνικός της Παρί. Το «δολοφονικό» βλέμμα του Μέσι και οι εκφράσεις του όταν κάθισε στον πάγκο φανερώνουν τη δυσαρέσκειά του για μια αλλαγή που στην Μπαρτσελόνα έμοιαζε αδιανόητη.

φ1 2

Χωρίς Μέσι η Παρί νίκησε 2-1. Δέκα λεπτά μετά την αντικατάσταση του Μέσι ο Νεϊμάρ ισοφάρισε με πέναλτι, ενώ ένας άλλος Αργεντίνος, ο Ικάρντι, που ήρθε από τον πάγκο έδωσε τη νίκη στις καθυστερήσεις.

Το σήριαλ μόλις τώρα αρχίζει. Παίρνουμε ποκ κορν και περιμένουμε τα επόμενα επεισόδια. Η παρί την Τετάρτη αγωνίζεται εκτός έδρας με τη Μετς.