Τετάρτη 20 Απριλίου 2022

Συγκλονιστικός άλλα μόνος ο Αντετοκούνμπο

ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν συγκλονιστικός, αλλά ήταν…μόνος του, οι -καλύτεροι- Σανς νίκησαν (118-108) και το δεύτερο παιχνίδι στην Αριζόνα απέναντι στους Μπακς και μπήκαν μπροστά 2-0 στη σειρά των τελικών, που μεταφέρονται για τα δύο επόμενα ματς στο Μιλγουόκι (12 και 15/7)

Ο Giannis έφτασε σε double double με 42 πόντους (14/17 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 11/18 βολές) και 12 ριμπάουντ, ενώ είχε επίσης 4 ασίστ, 3 κοψίματα σε 40 λεπτά συμμετοχής.

Μάλιστα  οι 20 πόντοι που πέτυχε στην τρίτη περίοδο συνιστούν κορυφαία επίδοση σε τελικούς μετά από τον Μάικλ Τζόρνταν το 1993.

Οι Τζρου Χόλιντεϊ και Κρις Μίντλετον, πρόσθεσαν 17 και 11 πόντους αντίστοιχα για τους Μπακς.

Μεγάλος αγώνας από τον Ντέβιντ Μπούκερ (31 πόντοι),εξαιρετικός ο Κρις Πολ (23 πόντοι), εντυπωσίασε ο Μικάλ Μπρίτζες (27 πόντοι).