Σάββατο 4 Φεβρουαρίου 2023

Ευρωπαϊκό πόλο: «Καθάρισε» (17-10) σ’ ένα ημίχρονο τη Γεωργία η Εθνική Ανδρών (video)

Πρώτη νίκη για την Ελλάδα στον 4ο όμιλο, μετά την ήττα από την Παγκόσμια Πρωταθλήτρια Ιταλία στην πρεμιέρα

ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ

Την πρώτη νίκη της στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Βουδαπέστης σημείωσε η εθνική υδατοσφαίρισης των ανδρών την Πέμπτη (16/01), καθώς επικράτησε 17-10 της Γεωργίας, για τη 2η αγωνιστική του 4ου ομίλου. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έκανε μία άκρως ικανοποιητική εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο, αλλά παρουσίασε ιδιαίτερα προβληματικό πρόσωπο στο δεύτερο μισό του αγώνα.

Η ελληνική ομάδα ξεπέρασε την ήττα της πρεμιέρας από την Παγκόσμια Πρωταθλήτρια Ιταλία, έστω και απέναντι σε υποδεέστερο αντίπαλο, και πήρε ψυχολογική «ένεση» ενόψει της συνέχειας, που περιλαμβάνει το ματς του Σαββάτου (18/01) με τη Γαλλία και στη συνέχεια τα νοκ-άουτ παιχνίδια, αρχής γενομένης από το χιαστί της Δευτέρας (20/01).

Η εθνική «καθάρισε» το ματς από το πρώτο οκτάλεπτο, καθώς προηγήθηκε 5-1 με τρία γκολ του Ντίνου Γενηδουνιά, τον οποίο ο Θοδωρής Βλάχος χρησιμοποίησε στην αριστερή πλευρά (αντί για τη δεξιά που είναι η θέση του), εκεί που συνήθως παίζει ο Γούνας. Η καλή και «καθαρή» άμυνα και η φανερή υπεροχή των Ελλήνων φουνταριστών έναντι των αντίπαλων αμυντικών «έγειραν την πλάστιγγα» προς το μέρος του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος, που στη δεύτερη περίοδο βρήκε και εύκολα γκολ στην κόντρα και ανέβασε το δείκτη του σκορ σε 11-2.

Στη συνέχεια οι διεθνείς «κατέβασαν στροφές», με αποτέλεσμα η Γεωργία να πετύχει ένα σερί 4-0 και να μειώσει σε 12-6. Ο ομοσπονδιακός τεχνικός έκανε διάφορες δοκιμές, ενώ χρησιμοποίησε στο δεύτερο ημίχρονο τον Γαλανίδη αντί του Ζερδεβά κάτω από τα δοκάρια, αλλά μάλλον δεν πρέπει να έμεινε ικανοποιημένος από όσα είδε στα τελευταία δύο οκτάλεπτα.

Η εξέλιξη του σκορ: 1-0 Γενηδουνιάς (π.π.), 2-0 Φουντούλης (πέναλτι), 2-1 Ιμναϊσβίλι (κόντρα), 3-1 Γενηδουνιάς (π.π.), 4-1 Κολόμβος (φουνταριστός), 5-1 Γενηδουνιάς (κόντρα), 6-1 Γούνας (περιφέρεια), 7-1 Δερβίσης (κόντρα), 8-1 Γούνας (π.π.), 9-1 Φουντούλης (περιφέρεια), 10-1 Φουντούλης (κόντρα), 10-2 Μπαράλντι (φουνταριστός), 11-2 Βλαχόπουλος (περιφέρεια), 12-2 Δερβίσης (π.π.), 12-3 Βαπένσκι (φουνταριστός), 12-4 Τζακάια (π.π.), 12-5 Καβταράτζε (π.π.), 12-6 Βαπένσκι (κόντρα), 13-6 Βλαχόπουλος (περιφέρεια), 13-7 Τσρεπούλια (πέναλτι), 14-7 Καπότσης (κόντρα), 14-8 Ρουρούα (πέναλτι), 15-8 Μουρίκης (π.π.), 16-8 Φουντούλης (περιφέρεια), 16-9 Μπιτάτζε (φουνταριστός), 17-9 Βλαχόπουλος (περιφέρεια), 17-10 Ρουρούα (π.π.).

Η Εθνική είχε 5/8 με παίκτη παραπάνω, 1/2 πέναλτι, 6 γκολ από την περιφέρεια, 1 από θέση φουνταριστού και 4 στην κόντρα.

Η Γεωργία είχε 3/10 με παίκτη παραπάνω, 2/2 πέναλτι, 3 γκολ από θέση φουνταριστού και 2 στην κόντρα.

Με τρεις ποινές αποβλήθηκαν ο Σκουμπάκης (7΄02΄΄ πριν τη λήξη του αγώνα), ο Τζακάια (6΄08΄΄ πριν το τέλος του παιχνιδιού), ο Καβταράτζε (4΄20΄΄ πριν το τέλος του ματς) και ο Αργυρόπουλος (2΄16΄΄ πριν τη λήξη της αναμέτρησης).

Τα οκτάλεπτα: 5-1, 6-1, 2-4, 4-4.

Διαιτητές: Βαρκόνι (Ουγγαρία), Τιόζο (Κροατία).

Οι συνθέσεις:

ΕΛΛΑΔΑ (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς 3, Σκουμπάκης, Καπότσης 1, Φουντούλης 4, Παπαναστασίου, Δερβίσης 2, Αργυρόπουλος, Μουρίκης 1, Κολόμβος 1, Γούνας 2, Βλαχόπουλος 3, Γαλανίδης.

ΓΕΩΡΓΙΑ (Ρεβάζ Τσομακίτζε): Σουμπλάτζε, Καβταράτζε 1, Τσρεπούλια 1, Ιμναϊσβίλι 1, Μπιτάτζε 1, Γέλατσα, Τζακάια 1, Μπαγκατούρια, Ρουρούα 2, Μαγκρακβελίτζε, Μπαράλντι 1, Βαπένσκι 2, Ραζμάτζε.